Radzimy jak przewozić maszyny budowlane skuteczniej - trans info

transport maszyn budowlanych

Podczas transportu tak nietypowych ładunków organizacja

Firmy zajmujące się transportem napotykają nieraz na szczególny rodzaj zleceń. Przeważnie chodzi tu o transport ponadgabarytowy i transport ciężki. Transport maszyn, które wymagają wielu zabezpieczeń

Radzimy jak przewozić maszyny budowlane skuteczniej - trans info transport maszyn budowlanych
, tak swojego jak i otoczenia, to duże wyzwanie. Przed wykonaniem takiego zlecenia, pracownicy działu organizacji i logistyki muszą wytyczyć bezpieczną trasę. Należy uwzględnić nośność mostów i wysokość prześwitu pod wiaduktami. Dochodzą do tego jeszcze inne aspekty, które dokładnie należy zbadać. Od rzetelnego przygotowania transportu pod względem logistycznym zależy bardzo dużo !
Sprzęt do transportowania tego typu maszyn, czy urządzeń, to następne zagadnienie. Tu nie można sobie pozwolić na bylejakość ! Odpowiednie ciężarówki, czy ciągniki muszą spełniać określone wymagania. Ich parametry nie mogą odbiegać od wytyczonych norm. W grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi, sprzętu, towaru i dróg. Podczas transportu tak nietypowych ładunków, organizacja ruchu w tym rejonie musi niejednokrotnie zostać na ten czas zmodyfikowana.


Jak więc widać transport ciężki to

Sam transport to niezwykle rozbudowana gałąź przemysłu. Najwięcej jednak emocji wydaje się zawsze budzić transport ponadgabarytowy. Ogromne maszyny, czy transportowane ładunki robią ogromne wrażenie. Mało kto jednak wie, że ich obecność na drogach wiąże się z rygorystycznymi przepisami. Każdy ładunek, który ma przekraczające normy gabaryty musi być transportowany w specjalny sposób.
Transport maszyn, konstrukcji stalowych, czy magazynów, zawsze wiąże się z zaawansowanym procesem planowania i organizacji. Dotyczy to przede wszystkim trasy. Małe ronda, niskie wiadukty, mosty ze stosunkowo niewielkim udźwigiem - wszystko to sprawia, że nie każdą trasą da się przewieźć dany ładunek. Dlatego też musi być ona zawsze dokładnie przez specjalistę opracowana. Gdy trasa jest już gotowa, wtedy przychodzi czas na uzyskanie zezwoleń. Dopiero one stają się zielonym światłem dla firmy transportowej. Jak więc widać transport ciężki to naprawdę ciężka praca, także w zakresie wspomnianego planowania i organizacji.


Niełatwy transport ciężkich maszyn

Transport, jak wiele innych gałęzi przemysłu, rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Dowodem na to może być transport ponadgabarytowy, który pozwala przewozić z miejsca na miejsce coraz cięższe, szersze, czy wyższe ładunki. To, co nie mieści się w normach, też można przetransportować, z zachowaniem oczywiście zasad bezpieczeństwa. Problemem natomiast bywają drogi. Transport ciężki wymaga bowiem specjalnych warunków. Tymczasem ostre zakręty, maleńkie ronda, czy mosty o niewielkiej nośności często go uniemożliwiają. A na pewno nie pozwalają przeprowadzić najkrótszą i najszybszą trasą. Wszystko to sprawia, że transport maszyn i innych ciężkich ładunków organizują wyłącznie wyspecjalizowani przewoźnicy. To w ich gestii leży ułożenie trasy i uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Oni też dobierają zawsze środek transportu i dbają o to, aby cała droga była odpowiednio zabezpieczona. Tak więc choć transport taki nie jest łatwy, z pewnością nie jest niewykonalny. Widać to zresztą na polskich drogach.


Dla kogo przeznaczony jest taki transport?

Transportowanie dużych ładunków na terenie Europy jest tematem bardzo skomplikowanym. W odróżnieniu od zwykłych transportów, transport ponadgabarytowy wymaga obecności pilota zarówno prowadzącego konwój, jak i zamykającego konwój. Takie przejazdy odbywają się z reguły w nocy. Dla kogo przeznaczony jest taki transport? Po co w ogóle przewozić ciężkie ładunki? Idealnym przykładem jest import maszyn rolniczych z Niemiec. Kombajny, ogromne przyczepy czy ciągniki rolnicze kwalifikują się pod transport ciężki. Niektóre mniejsze modele ciągników można przewieźć zwykłym tirem, ale generalnie transport maszyn odbywa się na zasadach przewozu ponadgabarytowego. Drugim, sztandarowym przykładem transportów ciężkich, które spotyka się bardzo często na niemieckich autostradach są elementy budowy wiatraków elektrycznych. Te giganty transportowane są tylko i wyłącznie w nocy. Szerokość takiego ładunku często zajmuje ponad szerokość jednego pasa ruchu, co ogranicza możliwości wyprzedzania nawet dla samochodów osobowych.



© 2019 http://trans-info.informator.lebork.pl/